Awards 2018


International Feature Film Competition

Sesterce d'or La Mobilière
Best feature film of the International Competition
CHF 20 000

The Trial
Maria Augusta Ramos

Prix du Jury Régionyon
Most innovative feature film of the International Competition
CHF 10 000

My Father Is My Mother's Brother
Vadym Ilkov


Burning Lights Competition

Sesterce d'or Canton de Vaud
Best film of the Burning Lights Competition
CHF 10 000

The Still Life of Harley Prosper
Juan Manuel Sepúlveda

Prix du Jury Société des Hôteliers de La Côte
Most innovative film of the Burning Lights Competition
CHF 5 000

Music When the Lights Go Out
Ismael Caneppele

Special mention

4 Years in 10 Minutes
Mladen Kovačević


National Competition

Sesterce d'or SRG SSR
Best Swiss film
CHF 15 000

Chaco
Daniele Incalcaterra, Fausta Quattrini

Prix du Jury SSA/SUISSIMAGE
Most innovative Swiss feature film
CHF 10 000

The Remnants
Paolo Barberi, Riccardo Russo

Special mention

La Séparation des traces
Francis Reusser


International Competition Medium length and Short films

Medium Length Films

Sesterce d'argent George Reinhart
Best medium length film, ICMS Jury
CHF 10 000

Touching Concrete
Ilja Stahl

Prix du Jury des Jeunes George Reinhart
Most innovative medium length film, Youth Jury
CHF 5 000

CittàGiardino
Marco Piccarreda, Gaia Formenti

Special mention
ICMS Jury

Alone with Anna
Axel Victor

Short Films

Sesterce d'argent Fondation Goblet
Best short film, ICMS Jury
CHF 5 000

Une fille de Ouessant
Éléonore Saintagnan

Prix du Jury des Jeunes Mémoire Vive
Most innovative short film, Youth Jury
CHF 2 500

I Signed the Petition
Mahdi Fleifel

Special mention
ICMS Jury

I Signed the Petition
Mahdi Fleifel


Grand Angle – Audience Award

Sesterce d'argent Prix du Public Ville de Nyon
Audience Award
Best film of the Grand Angle section
CHF 10 000

When Arabs Danced
Jaouad Rhalib


Opening Scenes

Prize of the Meta Cultural Foundation
Slon Residency

Cows and Queens
Laura Marques

Tënk Award
Purchase of broadcasting rights for three films of the section Opening Scenes

La Rivière Tanier
June Balthazard

Tënk Award
Purchase of broadcasting rights for three films of the section Opening Scenes

Plastic
Sissel Morell Dargis

Tënk Award
Purchase of broadcasting rights for three films of the section Opening Scenes

Hamama & Caluna
Andreas Muggli


Interreligious

Interreligious Award
Feature film of the International Competition that sheds light on issues dealing with meaning and sense of direction in life
CHF 5 000

Almost Nothing
Anna de Manincor, ZimmerFrei

Special mention

Stories of The Half-Light
Luca Magi


Buyens-Chagoll

Film of humanist dimension focusing on stories developing values that confer meaning to the future of mankind
Two ex aequo awards at CHF 5 000 each

Buyens-Chagoll Award (ex aequo)

Island of the Hungry Ghosts
Gabrielle Brady

Buyens-Chagoll Award (ex aequo)

Srbenka
Nebojša Slijepčević


Maître du Réel

Sesterce d'or Prix Raiffeisen Maître du Réel
Career Award for

CLAIRE SIMON


Industry

visions sud est Award
Best Serbian project presented during the Focus Talk
CHF 10 000

Merry Christmas, Yiwu
Mladen Kovačević

Prix RTS – Perspectives d'un doc
Best Swiss French project
CHF 10 000

Réveil sur Mars
Déa Gjinovci

HEAD – Genève Postproduction Award
Best Pitching du Réel project
Colour grading and creation of the files for diffusion

Trees Floating
Salomé Jashi

Raggio Verde Subtitling Award
Best Rough Cut Lab project
Subtitling

Up To Down
Nazareno Manuel Nicoletti

Alphapanda Audience Engagement Award
Docs in Progress project with great potential to engage audiences through online activities
A six months social media campaign

Lemebel
Joanna Reposi


AWARDS CULTURAL PARTICIPATION

Prix du Festival Reflex >

Catégorie 12-15 ans
Free-Wifi, Sacha Bourquard

Catégorie 16-19 ans
Reza, Evelyne Peter, Mathilde Valfells

Catégorie 20-26 ans
Amina, Clara Chevalley 

Prix spécial du Jury
Image Inimaginable, Louis Tan
#RTsitriste, Enora Gruénais, Delphine Rozmuski

Prix du Public Genève
Fuir, Cycle des Colombières

Prix du Public Nyon
Reza, Evelyne Peter, Mathilde Valfells

Prix Web Series Doc >

Clin d'oeil, Yann Angulo, Tristan Muhlestein

C'était mieux avant, Jeanne Weber, Irène Aeberli, Aina Randriamboavonjy 

Chemins croisés, Calvin Herizo, Adrien Beroud

 

Prix Klik! Festival >

Prix du Public
El Monstro
Classe 4P de Mme Pauline Hauert à l'Ecole de Gai-Logis à Nyon